Prelistavam knjigu Tiha moć, mons. Nikole Eterovića, jučer kupljenu za vrijeme promocije u dvorani Vijenac. Naslov me privukao jer je to intriganti oksimoron, kakav me redovito privuče. Ali podnaslov Diplomacija Svete Stolice sve pojašnjava. Radi se o tihoj, očima javnosti, redovito skrivenoj moći same Crkve u različitim dijelovima sekulariziranog svijeta dok se zauzima za vjerske slobode i jednakopravnost svojih vjernika. U tom smislu crkvena diplomacija je diplomacija mira, a središnja poruka je samo Evanđelje.
Mons. Eterović je ovom knjigom popunio ogromnu prazninu kada je riječ o ovoj tematici jer u Hrvatskoj do sada nije objavljeno ovakvo štivo, a slično je stanje i u svijetu. Autor kao crkveni diplomat služi već 25 godina od kako ga je papa Ivan Pavao II. imenovao apostolskim nuncijem u Ukrajini. Ovaj sveti papa je ishodišni lik nuncijeve knjige. Očita je ta oduševljenost s ovim velikim papom za čije je dolaske u Hrvatsku on sam vrlo zaslužan. Knjiga je podijeljena u osam poglavlja od kojih je jadno posvećeno Papinoj crkvenoj akademiji osnovanoj 1701. a koja predstavlja najstariju diplomatsku školu na svijetu. Mene je najviše privuklo sedmo poglavlje: Crkva u svijetu, u kojemu se govori o evangelizaciji. Na stranici 375 tako nailazim na rečenicu koja naslov ove knjige obasjava u punom svjetlu i kao da značajno proširuje prvotnu ideju: “Utjecaj Katoličke crkve proporcionalan je živom i istinskom svjedočenju njezinih članova.” Svi ne možemo biti crkveni diplomati, ali svi možemo i trebamo biti svjedoci uskrslog Krista i Njegovi ambasadori u našim životnim sredinama.
Već za vrijeme predstavljanja bilo mi je jasno da u knjizi nema autobiografskih elemenata, ali sam se ipak nadao pokojem štiklecu. Nisam ga našao, naročito ne epizodu u koju sam indirektno bio uključen. Naime, godine 2008. u Rimu se održala Biskupska sinoda na temu: Riječ Božja u životu i poslanju Crkve. Biblijskoj zajednici iz Velike Gorice ovo se učinilo kao izvrsna prilika da se Crkvi predstavi ideja za proglašenje blagdana Božje riječi. Moj dio posla je bio snimiti dokumentarni film o autohtonoj hrvatskoj pobožnosti Biblijsko bdjenje, čiju ideju i promidžbu po Hrvatskoj i svijetu potpisuje upravo ova zajednica. Film o ovoj pobožnosti čašćenja Božje riječi kroz čitanje od korica do korica završava prijedlogom Crkvi i papi Benediktu XVI. da se proglasi blagdan Božje riječi. Mons. Eterović je pomogao hrvatskom timu da svoju ideju predstavi na Sinodi, a u zapisniku sinodalnih rasprava je zapisano da ovaj prijedlog dolazi iz Hrvatske. Tom su prigodom svi biskupi i ostali sudionici dobili primjerak filma na DVDu i primjerak istoimene knjige Dina Bedrine. Prošlo je samo jedanaest godina i papa Franjo je odredio da 3. nedjelja u crkvenoj godini bude Nedjelja Božje riječi. Da tako bude ponovo je pripomogla tiha moć, u ovom slučaju, osluškivanja volje Duha i unutarcrkvenog dijaloga.
O tim ćemo događajima možda jednom čitati u nadbiskupovim memoarima. Ova knjiga to ne sadrži. Autor je objektivan i suzdržan. Drugačiji dojam ostavio je svojim kratkim i duhovitim obraćanjem mnogobrojnoj publici okupljenoj na predstavljanju knjige koja nudi mnoštvo korisnih informacija o vremenima koja su pomalo iza nas, ali iz čijih lekcija valja učiti. Zadnje je poglavlje Sinodalna Crkva gdje je riječ o samoj Crkvi i novoj prilici za obnovu. A kao što znamo za obnovu i implementaciju potrebno je vrijeme. Vremena je trebalo i za napisati ovu opsežnu knjigu. Čestitke autoru uz molitve i jedan laički blagoslov.
Autor: D.B.
Adresa: Korenova 13, 10040 Zagreb
Urednik: Dražen Bušić
E-mail: drazen.snaga@gmail.com
Mob: 098 9786 231